Kültür-Sanat

7. Geleneksel Araklı – Bayburt Salmangas (0’dan 2200’e) Bisiklet Etkinliği Gerçekleştirildi

Geleneksel hale getirilen Salmangas Geçidi(Bayburt)-Araklı arası bisiklet etkinliğinin pandemi nedeniyle birkaç yıl ara verilmesinin ardından bu yıl 7. si yoğun bir ilgi ve sorunsuz bir bisiklet sürüş etkinliği ile geçtiğimiz pazar günü düzenlendi.

Araklı’lı bir gurup katılımcının saat 06.00’da Araklı’dan pedal çevirmesiyle başlandı. İlk molanın Erenler mahallesinde verilmesinin ardından 2200 rakımlı Salmangas geçidinde müthiş bir manzara ve güzel bir havanın eşliğinde ilk olarak dağ yürüyüşleri ve manzara fotoğrafçılığı gibi etkinlikler düzenlendi.

Bu mevki de yer alan ve geçenlerin uğrak piknik mekanlarından olan Teknecik mevkiinde yakılan ateş ile menemenler, semaver çaylar, sosyal ve sportif etkinlikler sonrası doğada, çimende eda edilen öğlen namazı ardından onlarca katılımcı bisikletleriyle 2200 rakımdan yarış değil keyif sürüşü başlattı.

Hız yapmadan, tehlikeye sebebiyet verecek durumlar olmadan, yolun, doğanın, havanın ve bisiklet sürmenin keyfini çıkararak, Pazarcık hanları, Tilkibeli, Handeliyaz mağarası, Çatak, Asmasu Şelalesi, Golaşa Taşköprü, Erenler, Os şelalesi ve daha bir çok güzelliği seyrede seyrede Araklı Sanayi Köprüsü’ne ulaşıldı.

Yayla güneşinin yanıklığı ve yorgunluğun vücuda yansımasının yanı sıra sorunsuz ve müthiş eğlenceli geçen etkinliğin yüzlerdeki mutluluğunun resmi 7.si izletilen filmin son karesi oldu.

Bu yılki bu güzel etkinliğin bir başka güzelliği de ilçemizde yaşayan depremzede arkadaşın katılımıydı. Etkinlik sonrası guruba yaptığı şu paylaşım herkesi duygulandırdı.
“Merhabalar. Herkese çok teşekkür ederim. Depremin enkazından soğuğundan az da olsa samimiyetinizle misafirperverliğinizle içimizi ısıttınız. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Memleketimizi tekrar ayağa kaldırmak için geri döneceğim ama inanıyorum ki bir sonraki etkinlikte hatırlanıp davetinizi bekleyeceğim. Hepiniz Allah’a emanet olun İnşaallah.”

Bu vesile ile başta depremzedelerimize ve ülkemize tekrardan geçmiş olsun diyoruz.
Depo61.com’un sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinliğe destek ve katılımlarından dolayı Müslimin Yeri Çayevi, Erenler Derneği ve başta depremzede kardeşimiz olmak üzere kurallara riayet ederek sorunsuz sıkıntısız güzel bir etkinliği geride bırakmasına vesile olup Araklı’mıza bu güzel etkinliğin kazandırılmasına katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu