GündemMahalleler

Araklı Katı Atık için İTÜ’den rapor bekleniyor

Rabia MOLLAOĞLU-Araklı Katı Atık Tesisinin insan sağlığını tehdit eder duruma gelmesi yetkilileri harekete geçirdi. Geç de olsa İTÜ’den gelecek raporla organik atıkları yakma sistemi devreye sokulacak. Çöplerin çevreye yayıldığı, yeni sinek türlerinin ortaya çıktığı ve 20 kişinin hastalanıp hastanede tedavi gördüğü öğrenildi.

WhatsApp Image 2022-09-05 at 20.12.18
KOKUYU BİR NOKTADA SİNEMİZE ÇEKTİK

WhatsApp Image 2022-09-05 at 20.12.30
İYİ Parti Meclis Üyesi Burhan Bekar, “Burada ahaliye yaptığı zulüm. Taşönü’nde kurulan tesisin etki alanı Arsin Organize Sanayi’den başlayıp güneye doğru Araklı’nın büyük bir kısmını içerisine alıyor. Taşönü, Yalıboyu, Gülgören, Ayvadere hatta Çamoba, Cami Boğazı’na varıncaya kadar bu geniş alanı koku olarak etkiliyor. Yaz aylarında deniz esintisiyle bu kokuyu çok daha derinlere taşıdığı gerçek. İnsanlar anormal derecede bundan rahatsız. Ama kokuyu bir noktada sinemize çektik.

WhatsApp Image 2022-09-05 at 20.12.19 (2)
TEHLİKELİ BOYUTLAR VAR


Burada çok daha tehlikeli boyutlar var. Bunlardan bir tanesi vahşi depolama olmayacak denmesine rağmen vahşi depolama yapıldığı için martıların bahçelere, diğer arazilere taşıdığı çöpler ve pislikler. Çocuk bezinden tuvalet pisuvarına varıncaya kadar.. 

WhatsApp Image 2022-09-05 at 20.12.21 (1)

20 KİŞİ HASTANELİK OLDU


Bu alanda oluşan pisliğin dışında çok tehlikeli sağlık boyutu var. Son zamanlarda yeni böcek türleri türedi. Kara sinekler türedi. Aşırı yoğunlaştılar. Bu sineklerin taşıdığı bakterilerden insanlar sağlık tehlikesi yaşıyor. 20’ye yakın burada yaşayan vatandaşlarımız hastanelerde tedavi olmak zorunda kaldı. Bahçelerinde yetişen ürünler de yenilemez durumda. Sinekler bakterileri ürünlere taşıyor. Ürününüzü yiyebilmek için çok ciddi dezenfeksiyondan geçirilmesi gerekir. Para cezası uyguladık diye açıklamalarda bulunulsa da çok etki eden bir şey olmamıştır. 

GÖSTERİLENLE YAPILAN ARASINDA KORKUNÇ FARKLILIK VAR 

WhatsApp Image 2022-09-05 at 20.12.22
Burası yapılırken Büyükşehir Belediyesi bu alana mesire yapılacağına dair güzel görsel koymuştu. O görsel gerçek olsaydı alkışlık olacaktı. Sistem kurulduktan iş bittikten sonra tabela buradan alındı. Gösterilenle yapılan arasında korkunç farklılık var.


ÇOK ACİL CİDDEN MÜDAHALE GEREKLİ

WhatsApp Image 2022-09-05 at 20.12.19
Vatandaşlar çok büyük eylem yaptı. Gece yarısı nümayişler yapıldı. Güvenlik güçleriyle karşı karşıya kaldılar. Buraya çok acil cidden müdahale gerekli. Bir sonraki meclise konu olmaması gerekir.” açıklamalarında bulundu.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİNİN HAZIRLADIĞI YENİ BİR SİSTEM DEVREYE GİRECEK

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Tesis sıfır atık taahhüdüyle yapılmadı. Bir üst sınırı var. Ama geçtiği için bu şikâyetler meydana geldi. Yapımcı firma yapma konusunda bir takım sıkıntılar yaşadı. Önce çevre ve insan sağlığı. Önemli bir proje burası. Sabah yine toplantıdaydık.
İTÜ’den yeni rapor üzerine yakmayla ilgili yeni sistem devreye konulacak. İşin takibindeyiz. Bu bertarafla ilgili sorun. Sadece atığın toplanması değil, transfer istasyonu, bertarafla ilgili de çalışıyoruz. Çin’den alınan sistemle çözüm bulunamadı. Yeni bir sistem konulması konusunda çalışma başladı.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: 61medya

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu