Kültür-SanatMahalleler

ARAKLI TOROSLU ŞELALESİ TRABZON’UN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLMAK İÇİN BEKLİYOR!

İlçemiz Yurt yaylasındaki saklı cennet Toroslu Şelalesi görenleri büyülüyor fakat ulaşım sorunu ziyaretleri kısıtlıyor.

İlçemiz Kayaiçi Mahallesi Yurt Yaylasında bulunan Toroslu Şelalesi görenleri kendine hayran bırakıyor. Araklı ilçe merkezine 58 kilometre uzaklıkta olan 1600 rakımlı Yurt Yaylası, ziyaret edenlere yolculuk boyuna farklı manzaraları sunuyor.

Henüz elektriğin olmadığı yaylada yaşayanlar şelalenin turizme kazandırılmasını istiyor.

Konuyla alakalı konuşan Yurt Mahallesi muhtarı Temel Aksoy, yayla yollarının yapılmasını gerektiğini ifade ederek, “Araklı Kayaiçi Mahallesi, Yurt Yaylası Toroslu Şelalesi. Yıllardan beri böyle akar.

Ufaklığımızdan beri biz burayı böyle şelale olarak biliyoruz, görüyoruz ve izliyoruz yani. Ancak daha çok turistlerin gelebilmesi için yollarımızın yapılması gerekiyor. Bir de bu tam şelalenin dibine yolumuz inmiyor.

Bir makinayla burayı yapıp, şelalenin dibine kadar yol oluşturmamız lazım ki biraz daha çok talep olsun. İnsanlar daha çok gelsinler. Yolların onarılması gerekiyor.”

Araklı Belediyesi tarafından bölgenin fotoğraflanması amacıyla bir gezi düzenledi. Geziye katılan fotoğraf sanatçısı ve fotoğraf eğitmeni Fatih Muhammet Topal, bölgenin çok güzel olduğunu ancak yolların düzeltilmesi gerektiğini belirterek, “Araklı Belediye Başkanımız vesilesiyle Araklı’nın çeşitli yerlerinin fotoğraflanması için bölgeyi ziyaret ettik.

Destinasyonların  hepsi birbirinden güzeldi. Farklı doğal dokuları gördük. Farklı doğal güzellikleri tadına vardık ve fotoğrafladık. Toroslu Şelalesi beni çok etkiledi. Yol güzergahındaki manzaralar ve Toroslu Şelalesi’nin kendisi hakikaten görülmeye yer.

Ancak yollar çok bozuk. Bu alanın turizme kazandırılması için yolların yapılması gerekiyor. Ayrıca Araklı Belediye Başkanımız Ahmet Coşkun Çebi sağ olsun bu gezi vesilesiyle kendisini tanıdık. Ve bize bu konuda çok büyük yardımları oldu. Tabi ki diğer belediyelerin bu tarzda etkinlikler düzenlemesini isteriz.” şeklinde konuştu.

Geziye katılan fotoğrafçı Timuçin Sekban’da geziden çok etkilendiklerini belirterek

“Gezi çok güzeldi. Bu bölge zaten turistik açıdan bence gezilip görülmesi gereken yerler başında geliyor. Araklı Belediye Başkanı Coşkun Çebi ve İlçe Meclis Üyesi İsmail Güven’e çok teşekkür ederiz.

Onlar sayesinde bu destinasyonları keşfettik. Burası da zaten yeni keşfedildi, Toroslu Şelalesi bizi çok etkiledi. Gerçekten çok doğal, çok güzel bir yer. Asmasu Şelalesi çok güzeldi.  İlk kez gören arkadaşlarımız vardı. Onlar da çok memnun kaldılar. Güzel bir gezi oldu.” dedi.

Kaynak: Günebakış

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu