Çevre İlçelerYaşam

Araklı’daki Plajların Su Kalitesi Analiz Edildi. İşte Sonuçlar

İlçemizde Akasya, Yalıboyu, Kalecik ve Konakönü sahili dahil Trabzon genelinde 32 plajın suyu için gerçekleştirilen analiz sonuçları açıklandı.

Yaz sıcağından bunalan vatandaşlar serinlemek için denizi tercih ederken, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi plajların su kalitesi de merak ediliyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen analizlerde; Araklı Akasya mevkiindeki plajın, Yalıboyu Mahallesi sahilinin, Araklı Kalecik Plajı’nın ve Konakönü sit alanı sahili suyunun kalitesi iyi olarak değerlendirilirken Trabzon’da sadece Sürmene’deki 2 plajın suyu kötü olarak belirlendi.

Sürmene Çamburnu mesire yerindeki ve Sürmene Yeniay’daki plajların yüzme suyu iyi olarak belirlendi. Sürmene Çamlıca ve Orta Mahalle Ortak plajının yüzme suyu ise halk sağlığı açısından orta düzeyde değerlendirildi. Sürmene Zeytinlik Mahallesi Karacehennem mevkii ve Voha Halk Plajı’ndan alınan örnekler sonucu deniz suyunun yüzmeye elverişli olmadığı ortaya çıktı.

Arsin Yeşilyalı Mahallesi’ndeki Hidromek altı sahilinin ve Güzelyalı Plajı’nın suyu da yüzme kalitesi açısından iyi olarak belirlendi.

Yomra’daki Kaşüstü Plajı’nda yapılan analiz sonucu yüzme suyu kalitesi iyi çıktı.

Of ilçesindeki Eskipazar Plajı, Kıyıcık Jandarma Karakolu karşısındaki plaj, Kıyıcık Eskipazar Çay Fabrikası karşısındaki plajın içme suyu iyi olarak belirlendi. Soğuksu Mahallesi’ndeki plaj yüzme suyu ise orta kalite olarak belirlendi.

Ortahisar’da ki Yalıncak Plajı da iyi olarak belirlenirken Akçaabat’ta Söğütlü Mahallesi Çinili Cami doğusundaki plaj, Söğütlü Plajı, Darıca Plajı, Salacık Plajı, Salacık Mahallesi Nihat Usta Köfte Salonu karşısı, Akçakale Plajı ve Mersin Plajı’nın yüzme suyu kalitesi iyi olarak belirledi.

Çarşıbaşı’ndaki Yoroz Plajı’nın yüzme suyu kalitesi orta, Kerem Plajı, Belediye Plajı ve Kaleköy Plajı’nın suyu ise iyi olarak değerlendirildi.

Vakfıkebir ilçesindeki Yalıköy Plajı ve Belediye Plajı’nın yüzme suyu da yapılan analizlerinin sonucunda iyi olarak belirlendi.

Beşikdüzü ilçesindeki liman arkasından ve Belediye Plajı’ndan alınan su numuneleri de olumlu sonuç verdi. Beşikdüzü’ndeki 2 plajın suyu da iyi olarak tespit edildi.

Kaynak
Araklı'nın Nabzı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu