Sağlık

Arılardan gelen mucize! Propolisin bu faydasını duyan kulaklarına inanamıyor

Arıların bitki ve ağaçlardan topladıkları maddeler ve balmumunun karışması ile elde edilen bağışıklık ve sindirim sistemi başta olmak üzere insan sağlığı için çeşitli şekillerde fayda sağlayan propolisin pek bilinmeyen faydaları bulunuyor.

Propolis, arıların yaprağını döken ağaçların tomurcuklarından ve kabuklarından elde ettiği, balmumu, polen ve tükürük salgıları ile zenginleştirdikleri bir maddedir. Arılar propolisi petekleri dezenfekte etmek, yapı malzemesi olarak ve mumyalama için kullanıyor. Propolis genel olarak ağaçlar sayesinde üretilir, arılar reçineleri toplar, tükürük bezlerinden maddeler ekler ve karışımı çeneleriyle daha da işler. Propolis genellikle reçine ve mumlardan oluşur. Aktif bileşenlerin ana görevi flavonoidlerdir. İkinci sırada kafeik veya ferulik asit gibi hidroksisinnamik gibi asitler yer alır. Diğer suda çözünür bileşenler, arı enzimleri, şeker, B, C ve E vitaminleri, mineraller ve eser elementlerdir. Birçok meyve ve sebzede bulunan fenolik asit çeşitleri miktar olarak propoliste daha fazla bulunur. Bu nedenle güçlü bir antioksidan olarak bilinir.

Anti bakteriyel ve anti septik özelliklerinden dolayı vücuda girmeye çalışan serbest radikallere karşı savunma mekanizması oluşturan propolis, kötü hücrelerin vücutta yayılmasını engelleyerek hastalıkların ortaya çıkardığı semptomları ve hastalık görülme riskini düşürür.

Kalp ve damar sağlığının korunması için gerekli olan bileşenleri içeriğinde bulundurmasından dolayı kan damarlarının gevşemesi için önemli olan nitrik asit üretimine destek olan propolis, damarların gevşemesi ile birlikte kan basıncı seviyelerinde de dengeleme görevi görür.

İçerisindeki vitamin ve mineraller sebebiyle kemik ve kas sağlığını koruyarak kemiklerin dışardan gelebilecek her türlü hasara karşı direnç göstermesine destek olur, osteoporoz gibi ilerleyen yaşlarda görülebilecek olan kemik erimesini de engeller

Sağlık açısından oldukça faydası bulunan propolis, mevsimsel dönemlerde meydana gelen ve rahatsızlıklar yaşanmasına sebep olan alerjilerin semptomlarını azaltır.

Erkeklerde ilerleyen yaşlarda görülebilen ve ölümle bile sonuçlanabilen prostat kanseri için faydalı olan propolis, kanser hücrelerinin vücutta yayılmasının önüne geçerek, hücrelerin de ölmesine destek oluyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu