GündemSiyaset

Elektrik Faturaları Araklı’da Protesto Edildi

Araklı Belediye önünde yapılan yüksek gelen elektrik faturalarını protestosunda Araklı CHP ilçe başkanı Mecit Solmaz şunları söyledi.

Değerli Basın mensupları ve çok değerli Araklı’lar…

Demokrasimiz için, adalet için, halkımızın refahı ve ülkemizin aydınlık yarınları için sizlerle bugün burada olmak ve ülkemizin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik krize dair yapılması gerekenleri sizlerin huzurunda sizlerle birlikte buradan haykırmak zorundayız.

AKP ve Saray iktidarının uyguladığı yanlış politikalar nedeniyle iğneden ipliğe bütün ürünlere zam gelirken, enerji faturalarına yapılan zamlar da dur durak bilmedi. Elektrikten akaryakıta, mutfak tüpünden doğalgaza, harçlardan vergilere kadar her kaleme zam yağdı.

AKP “LALE DEVRİNİ”, dünyadaki sıcak para akışı ve sermaye yanlısı politikaları üzerine ülkemizde sürdürdüğü özelleştirmelerle zevk ve sefa içerisinde yaşamaya devam ederken, halkımız giderek yoksullaşmaktadır. AKP döneminde inanılmaz hız kazanan özelleştirmeler sonucunda zenginleşen saray ve çevresi, ülkemizin tüm zenginliklerine yağma düzenleriyle el koymuşlardır. Üretken kamu sektörünün büyük bölümü özelleştirilmiştir. Enerji üretim ve dağıtımı, Türk TELEKOM, PETKİM, TÜPRAŞ, SEKA, TANK-PALET FABRİKASI, Çimento fabrikaları, şeker fabrikaları vb. bir çok kamu kuruluşumuzun özelleştirilmiş, ÇAY FABRİKALARIMIZ VARLIK FONU üzerinden zarar ettirilmiş, fındık kooperatiflerimizi işlevsizleştirerek üreticilerimiz zarar ettirilmiş… kısaca; halkımızın, giderek derin bir yoksulluğun içerisine girmesine neden olunmuştur.

Hayat pahalılığı ile halkımız giderek yoksullaştırılırken, birileri daha da zenginleşerek, saray iktidarı olan biten her şeye göz yummaya devam etmektedir. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş!

Kaybeden kim? 83 milyon! Fındık, çay, bahçe gübresi alamayan çiftçim, pazara giden komşum, okula gidecek çocuğuna harçlık vermekte zorlanan annemiz-babamız, elektrik-doğalgaz faturasını ödeyemeyen vatandaşım, kaybeden biziz!

Enerji buhranının kahramanı saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli zam, kademeli zulüm” politikasını uygulamaya koymuş, özelleştirerek kamunun mallarını devrettiği 5’li, 6’lı, 7’li çetelerine, vatandaşımızın alın terini peşkeş çekmeye devam etmektedir. Bu bir soygun düzenidir.

Saray iktidarı, elektrikle “Kademeli Tarife” adı altında Cumhuriyet tarihinin en büyük zammı, kademeli olarak % 52 ve % 127 zam tarifesi ile bu düzeni tarifelemektedir.

Sarayın “ben yaparım olur” ısrarlı ve basiretsiz yönetim anlayışı, halkımızın bütçesini yok etmektedir.

“Ölümü göstererek sıtmaya razı etmekle”, yapılan zamlar sonrası uygulamaya koymaya çalıştıkları indirimlerle de halkımızla alay etmektedirler. Ülkemizi yönettiğini düşünen, bu AKP ve saray iktidarına karşı, en temel yaşam haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Ve birlikte her alanda üreten, sadakaları değil bereketi bolluğu, refahı ve toplumsal huzuru yaşayan Türkiye’mizi, Cumhuriyetimizi yeniden inşa edeceğiz!

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz.

  • Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır.
  • Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir.
  • KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.
  • Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir.
  • Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir.

Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu