Eğitim

Erenler Kuran Kursu Geleneksel Bayramlaşma Programını Gerçekleştirdi

Kurs Müdürü Halil Öksüzali moderatörlüğünde gerçekleşen ve kursun yeni mezunlarından Ramazan Yakupoğlu’nun Kur’an tilavetiyle başlayan programda Kurs Müdürü Halil Öksüzali kursla ilgili genel bilgileri paylaştıktan sonra katılımcılara söz bırakıldı.

Erenler Kuran Kursu 1975’ten beri darbeler dahil kesintisiz eğitim hayatına devam eden nadide Kur’an Kurslarından birisidir. Yüzlerce hafız, ve binlerce insan yetiştiren Erenler Kuran Kursunda bu yıl 40 yeni öğrenci kayıt yaptırmıştır. Erenler İmam Hatip Ortaokulu ile bağlantılı hem hafızlık eğitimi hem de ortaokul eğitimi aynı anda devam etmektedir.
Toplam 75 öğrencisi olan Kuran Kursunun 4’ü görevlendirme 2’si kadrolu 6 hocası bulunmaktadır.

Güçlendirme, dış çephe kaplaması ve ısıtma ile ilgili sorunları için yapılan çalışmalar sonucu kalorifer sistemi komple yenilenmiş, güçlendirme için yapılan keşif sonucu projenin yapımı için Çelebi Grup ile sözleşme imzalanmıştır.

Rize RTE Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdurrahman Harbi, herkesin bayramını tebrik ettikten sonra şunları söyledi: “9 Yıl bu Kuran Kursunda okudum. Bu kursta en uzun süre eğitim görenlerden birisi olarak bu bayramlaşma programına iştirakin daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Birisi kuranı ful bilse de hiç sünneti uygulamasa bunun, Kuranın onda birini bilip sünneti uygulayan kişi kadar değeri olmaz. Keşke burada daha kalabalık olsaydık. 40 yeni kayıt güzel bir sayı. Demek ki müminler sahip çıkıyor, başka Rahmetli Mecit hocam olmak üzere sahip çıkanlardan Allah razı olsun” dedi.

Osmanoğlu İnşaat sahibi işadamı ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Osmanoğlu ise: “Bizim de kısa da olsa bir geçmişimiz oldu kurstan ama öğrenciliğimiz uzun olmadı. Bizim bağımız daha çok dernekle yönetimle devam etti. Bugün kalabalık olmayışımızın en büyük sebebi mahallemizde dün ve bugün 5 cenazemiz var maalesef. Rabbim rahmet eylesin. Herkesin bayramını kutluyorum” dedi.

Hacı Mecit Efendinin oğlu Celallettin Ayvazoğlu ise: “Çocukluğumdan beri bu kursun içindeyim, şuan Arsin Çiçeklide görev yapmaktayım. Diğer kurs hocalarının Erenler Kuran Kursuna imrenerek baktığına defalarca şahitlik etmişimdir. İdareciyle öğretici arasında sürekli problemler olmuştur diğer kurslarda ama burada Hacı Mecit Hoca ile Halil Hoca araklıya gitse direksiyonda olana yan taraftaki ikramda bulunur, bu hep böyle olmuştur” dedi.

Eren Kaynak’ın sahibi Yakup Alemdar : “1980’den sonraki öğrencilerin hepsi bizi tanır, 1972’den beri kursa emeği geçen yüzlerce insanla haşırneşir olduk, emeği geçenlerden Allah razı olsun. Azınlık mühim değil ihlas olsun yeter” dedi.

Erenler Mahalle Muhtarı Abdullah Güzeldal “Emekleri için tüm hocalara, katılımcılara ve yardımseverlere teşekkür ederim. Bu ilim yuvası için her zaman desteğe hazırız” dedi.

Çukurçayır mahallesi Muhtarı İlyas Artan söz almadan önce araya giren kurs müdürü Halil Öksüzali “Hacı Efendi 1972 den beri yardım almak için Golaşalı Ankarada bir hocanın yerine ve İstanbulda’da İlyas hocanın yerine gidiyorum diyip gitmiştir hep. İlyas Artan muhtarım kendi köyünden çok kursumuza yardım etmiş, her tür desteği vermiş ve hatta beni de sürekli motive etmiştir” dedi.

Çukurçayır mahallesi Muhtarı İlyas Artan ise:”Rabbim çocuklarımızı bu ilim mescidinde bu ikim fabrikasında bir elinde kuran bil elinde bilgisayar orak yetiştirsin inşallah. Mecit hocam ile Aho’da beraber okuduk, orada okurken Mecit hocam çok sohbet vermezdi ama öyle bir dua etti ki orada.. parayı terk etmek herkesin harcı değildir, O bunu başarıp burada bir ilim fabrikasının temelini attı, hem dünyasını hem ahretini güzel yaptı.
Biraz dertliyim, köyümden misal vereyim 1962’de Golaşa’da parayla hoca tuttuk ve talebe okuttuk. Salih Keskinsoy’dan hafızlık okudum, orada ilime verilen kıymetten dolayı İstanbul’da 40’tan fazla esnaf arkadaşımız var. Bu Kaydiras çocukluğumuzda geçmekten çekindiğimiz bir yerdi, burayı Mecit hocam değiştirdi. Bu kursun yaşaması için bütün ümmet duyarlı olmalı.
Köyümüzde 1972 yılında yaptığımız Kursumuzun yıkılması gerekiyordu. İstişare ettik buradan çıkan demiri hurdaya versek ne yaparız diye. Köye yola harcasak buraya yardım edenler kurs için yardım etmiştir dedik. Ve 5.5 ton demir hurdaya verip 19500 TL’lik tutarın tamamını makbuz karşılığı Erenler Kuran Kursumuza verdik. Hem köyümüzde kurs var diye katkı verenlerin hayrını devam ettirmiş olduk, hem de Erenler Kuran Kursuna destekte bulunduk.
Bana bir bardak su verene dua ediyorum Rabbim razı olsun diyorum, gayem de burada okuyanların “buraya yardım edenlerden Rabbim razı olsun” diyenlerin dualarına girmek.

Şuan üzülüyorum, 75 öğrencisi olan bu güzide mekanın bir servis arabası olması lazım. Burası bir ilim fabrikası ve bunu hak ediyor. Evimiz için keyfimiz için bu kadar lüks harcama yaparken bu ilim yuvasının buna ihtiyacı var. Milleti şuurlandırmamız gerek. Her köyde en az 10 eve kumbara dağıtalım, evden çıkarken çoluk çocuğumuzun sadakası olsun diye para atalım 1 yıl sonra bunu istediğimiz yere bağışlayalım, bu bile büyük bir destek olmuş olur kursumuza” dedi.

Telefonla programa katılan son belde başkanı Ömer Bektaş herkesin bayramını tebrik etti. Rahatsızlığından dolayı programa katılamadığını bildirdi. Ömer Bektaş’ın konuşmasına istinaden söz alan Halil Öksüzali belediye binasının Erenler İmam Hatip Ortaokulu olmasında çok emeği olan Ömer Bektaş’a teşekkür etti. Oranın imam hatip okulu olmasıyla birlikte öğrencilerimizin kursumuzda hafızlık eğitimi ile birlikte ortaokul’u aynı anda okuma şansına sahip olduklarını söyledi.

Mersin Müftüsü Şaban Kondi’de telefonla programa katılarak, birlik ve beraberlikten bahsetti. Kursun kıymetinin bilinmesi gerektiğine vurgu yaparak “kıymetini bilmezsek Mevla elimizden alır bu değeri” dedi.

Araklı Müftüsü ve Kur’umuzun mezunlarında Erdoğan Dalkes ise: “Fazla söze hacet yok, ilme, Kuran’a hizmet olan yer etrafa devamlı ışık saçar, nur saçar. Hacı Efendi 40 yıllık ömründe burada bir ışık yaktı. Kesintisiz devam eden bir güneş gibi karadereyi aydınlatan kursumuza kanımızın son damlasına kadar sahip çıkacağız, buraya desteği Rabbim herkese nasip eylesin” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu