Bölgesel

Karadeniz’de 55 yangından 38’i söndürüldü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “55 yangının 38 tanesi söndü, 15’i kontrol altına alındı, 2’si için çalışma sürüyor.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karadeniz Bölgesindeki yangınlarla ilgili Trabzon Valiliğinde açıklama yaptı.

Pakdemirli, “Pazartesi günü özellikle Trabzon ve diğer illerimizde çıkan yangınlarımız var ve Arsin’de başlayan yangınlarımız 15 farklı ilçede ve 65 ayrı noktada devam etti. Allah’a şükürler olsun can kaybımız yok. Bundan dolayı Allah’ımıza şükrediyoruz. Bu yangınların çeşidi örtü yangını.” dedi.

55 yangından 38’inin söndürüldüğünü, 15’inin kontrol altına alındığını, 2’si için ise çalışmaların sürdüğünü belirten Pakdemirli, “Toplamda 260 hektar alan zarar gördü. Bunun 10 hektarı fındık bahçesi. Tarım Müdürümüzden aldığım bilgiye göre 10 hektarın hepsinde de önemli bir zarar yok.” dedi.

Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Bunun sebebi nedir? İnsan müdahalesi olmadan bu kadar yangın çıkamaz. Yıldırım da düşmediğine göre burada insan faktörü ön plana çıkıyor. Burada tabii kasıtla ihmal, bu konuları araştıracak olan kolluk kuvvetleridir. Kolluk kuvvetleri bununla ilgili gerekli çalışmaları zaten yapıyor.

Şu anda hava araçlarının uçamadığı bir ortamdayız. Bundan dolayı havadan müdahale kolay bir iş değil.”

 

Kaynak: trthaber.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu