GündemMahalleler

Tesisin yer seçimi yanlıştı

ARAKIL’DA yarın yapılacak olan katı atık tesisini protesto toplantısına destek veren Trabzon Şehirciler Odası Başkanı Ercan Şen, vatandaşların haklı olduğunu belirtti. Şen, “Esasen tesisin yer seçimi yanlıştı. Bu kokunun önüne geçmek zor.” dedi.

Cumartesi günü Araklı Taşönü Katı Atık Tesisini protesto etmek için yapılacak halk eylemi öncesinde Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen açıklamada bulundu. Kötü kokudan bunalan ve yaşam standartları düşen vatandaşın haklı mücadelesine destek veren Şen, buradaki esas sorunun yer seçimi olduğunu söyleyerek, “Görüldüğü gibi tesisin o vadide yer alması ciddi bir koku problemi ortaya çıkardı. Demek ki bir iklimsel sürkilasyon içerisinde o kuku vadi içinde yayılıyor. Teknik olarak bu kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz ama demek ki bunun önüne geçmeniz zor oluyor. Dolayısıyla oradaki vadi içerisindeki hava sirkülasyonu bunu etkiliyor. Bu da yer seçimiyle ilgili sorunların olduğunu ortaya çıkarıyor” dedi.

YER SEÇİMİNDE SORUN VAR

Şen, tüm şehirler için katı atık tesisi gerekliliği olduğunu söyleyerek Araklı Katı Atık Tesisinde yaşanların temel nedeninin ne olduğunu açıklayarak, “Biz sadece Araklı’daki yer seçimin doğru olmadığını söylüyoruz. Siz bir katı atık bertaraf tesisi yapabilirsiniz ve bu da olması gereken bir şey. Ancak bu tesisin yer seçim kriterleri ve belirlediğiniz yer doğru yer değil diye itiraz ediyoruz. Görüldüğü gibi tesisin o vadide yer alması ciddi bir koku problemi ortaya çıkardı. Demek ki bir iklimsel sürkülasyon içerisinde o kuku vadi içinde yayılıyor. Teknik olarak bu kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz ama demek ki bunun önüne geçmeniz zor oluyor. Dolayısıyla oradaki vadi içerisindeki hava sirkülasyonu bunu etkiliyor. Bu da yer seçimiyle ilgili sorunların olduğunu ortaya çıkarıyor” dedi. Oluşan kötü koku nedeniyle halkın yaşam standardının düştüğü ifade eden Şen, “O bölgenin yerleşke alanına yakınlığı söz konusu. Yönetmelik kapsamına göre bu tip tesisler için en az 250 metre de herhangi bir yerleşim olmaması gerekiyor. Orada mağaralar ve jeolojik alanlardan bahsediliyor. Orda bulunan taş ocağı da jeojojik açıdan sorun teşkil ediyor. Bilimsel veriler açısından sorunlu bir yer. Orada yaşayan insanlar haklı olarak kendilerine fiziki olarak gelen kokudan dolayı rahatsızlar. Yaşamsal değerlerinin alt seviyeye düşmesi dolayısıyla halk isyan ediyor. Biz ise bilimsel açıdan yer seçiminin doğru olmadığını söylüyoruz. Tesisin burada olmaması gerektiğini ve daha doğru kriterlerle daha doğru yerde olması gerektiğini söylüyoruz. Buradaki esas sıkıntı bu” ifadelerini kullandı.

ORTADA HUKUKSUZ BİR TESİS VAR

Daha önce katı atık tesisinin planlarının iptali için mahkemeye başvuran Şen, yeniden mahkemeye başvuracaklarını ifade ederek, “Biz işin hukuki tarafına giderek oranın planlarını iptal ettirdik. Hukuksuz bir tesis ver şuanda ve işliyor. İnsanlar da bununla ilgili mücadele içine girdiler. Haklı bir mücadele içindeler. Bize deniliyor ki biz burası için bir bilimsel çalışma yaptırdık. Yer çalışmasını KTÜ’ye yaptırdık ve en doğru yer burası çıktı. Bilimsel verilerin neye göre hazırlandı, değer alınan şeylerin nasıl değişeceğini biz gerçekten çok iyi biliyoruz. İstediğiniz yerde istediğiniz yerin uygunluğunu çıkartabilirsiniz. Uygun olmayan şekilde de çıkartabilirsiniz. Biz diyoruz ki doğru bir çalışma yapıldıysa ve burada karar vermek gerekir Taşönü olsun mu olmasın mı? Büyükşehir Belediyesinden yapılan savunma en doğru yer burası çıktı şeklinde. Biz de yer seçimi raporunun analiz edilmesi ve değerlendirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Sıkıntı da bu” şeklinde konuştu.

HABER: Fatoş YETİMHELLAÇ

Kaynak: Günebakış

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu