Gündem

Trabzon Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Hayri Köksal açıklamalarda bulundu

Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönündeki karar açıklandı. Trabzon Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Hayri Köksal, tatil uygulamasının 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya koyulacağını duyurdu.

Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönündeki karar açıklandı. Trabzon Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Hayri Köksal, tatil uygulamasının 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya koyulacağını duyurdu.

Ticaret Bakanlığınca alınan ve Ekim ayında gündeme gelen tatil uygulaması kararı netleşti. 1 Ocak itibariyle başlayacak olan berber, kuaför ve güzellik salonlarında tatil uygulaması ile işletmelerin ekonomik kaybının önüne geçmesi hedeflenirken uygulama hakkında Başkan Köksal, “Eşit şekilde uygulanacak olması haksız rekabetin oluşması ve işletmelerin ekonomik kayba uğramalarını da engelleyecektir.” dedi.

HAZIRLIKLARIN TAMAMLANMAMASI NEDENİ İLE ERTELENMİŞTİ

Tatil uygulaması sürecine değinen Köksal, “Sektörümüz için oldukça uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğümüz ve hatırlanacağı üzere 1 Ekim 2022 tarihi itibari ile uygulamaya geçmesi düşünülen ‘Berber, Kuaför ve Güzellik salonlarımızın haftanın bir günü kapalı olması yönündeki karar’ hazırlıkların tamamlanmaması nedeni ile ertelenmişti… Şu an itibari ile tüm eksiklikler giderilmiş, taleplerimiz doğrultusunda mülkü idare amirlerimizce belirlenen günlerde berber, kuaför ve güzellik salonlarının bir günlük tatil uygulaması 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle başlayacaktır.”ifadelerine yer verdi.

 

TÜM İŞLETMELER İÇİN EŞİT ŞEKİLDE UYGULANACAK

Haksız rekabetin önüne geçileceğini söyleyen Köksal, “Bu bağlamda bir noktaya dikkatlerinizi çekmek istiyorum. TESK, TOBB desteği ve Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonu işletmecileri Federasyonumuzun talebi ile Ticaret Bakanlığımızca alınan bu karar; Berber, Kuaför ve Güzellik Salonu işletmeci ve çalışanlarının en azından haftanın bir günü dinlenme ve sosyalleşmelerine imkan tanımış; bu sayede zihin ve beden sağlıklarının korunmasına, motivasyon, performans ve hizmet kalitesinin artmasına ve daha da önemlisi aile bağları ile toplumsal bağların güçlenmesine katkı sağlamıştır.  Söz konusu tatil hakkının tüm işletmeler için eşit şekilde uygulanacak olması haksız rekabetin oluşması ve işletmelerin ekonomik kayba uğramalarını da engelleyecektir.” dedi.

BAŞKAN KÖKSAL EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Köksal son olarak şu sözleri kullandı: “Değerli arkadaşlarımız bizlere kazandırdıkları bu sosyal hak dolayısıyla başta Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş olmak üzere, İç işleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ ya, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na, TESK Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’e, Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyon Başkanımız Sayın Bayram Karakaş’a, Valilerimiz ve Kaymakamlarımıza ve bu uygulamayı hayata geçirecek tüm sektör çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu uygulama sektörümüz için bir milat olarak her daim hatırlanacaktır.”

 

 

HABER: Elif Nur GÜMÜŞ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu