GündemMahalleler

Trabzon’da Katı Atık Tesisi için yeni formüller masada!

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde meclis üyeleri sordu, Başkan Zorluoğlu yanıt verdi.

Songül MAZLUM – Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayı ilk oturumuna Meclis üyelerinin soruları damga vurdu. İYİ Parti Grup Başkanvekili Aslan Güner, Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’ndeki kötü koku sorunuyla ilgili çalışmaları, Güney Çevre Yolu ve hafif raylı sistemin akıbetini sordu. CHP Parti Grubu Başkanvekili Turgay Şahin ise Pazarkapı Projesi’nin maliyetini, sözleşmeli personellerin durumunu ve bozulan yolları sordu. Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise Vatan Caddesi’ni gündeme getirdi.

Araklı katı atık 2

KATI ATIK TESİSİ İLE İLGİLİ FORMÜLLER

Katı Atık Tesisi ile ilgili Zorluoğlu, “Firma Boğaziçi Üniversitesinden bir hocaya rapor hazırlattı. İki yöntem yer aldı. Termal kurutma ile bio kurutma. Deneme ünitesi kurdu. Termal kurutmaya ilişkin deneme süresi başlıyor. Üstünün örtülmesi de üzerinde durduğumuz bir koku. Arıtma tesisinde çıkan su da koku veriyor. TİSKİ tarafından atık su 5 kilometrelik bir çalışmayla bizim arıtma tesisimize dahil edilecek. Bir taraftan da metan gazının alınması ile kokunun önüne geçilebilmesi bekleniyor.” dedi.

GÜNEY ÇEVRE YOLU DETAY PROJE AŞAMASINDA

Hafif raylı sistem için proje çalışmaların sürdüğünü ifade eden Zorluoğlu, “Ulaştırma Bakanımız hafif raylı sistem için proje çalışmasının başladığını söylemişti. Projesi olmayan bir işin yatırım programına alınması mümkün değil. Önce projenin tamamlanması gerekiyor.” diye konuştu. Güney Çevre Yolu için detay projeler aşamasına geçildiğini açıklayan Zorluoğlu, “Bizde detay projelerin tamamlanmasını bekliyoruz. Bu bizim yaptığımız iş olmadığı için süre verme şansım yok.” İfadelerini kullandı.

Araklı katı atık

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayı ilk oturumunda Başkan Murat Zorluoğlu, Meclis üyelerinin sorularına yanıt verdi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Aslan Güner, “2021 yılı Kasım ayında, tam bir yıl önce meclisimizde Araklı Katı Atık Tesisi ile ilgili söz almıştık. Koku ile ilgili meseleler nasıl giderilebilir diye söz almıştık. Başkan Recep Çebi 6.5 milyon dolarlık yatırımla koku sorununun kökten çözülebileceğini söylemişti. Yazın insanlar yine kötü kokuya boğuldu. Biz TRABRİKAB olarak bu işi paylaşmada etkin bir tarafız. Bir yol haritası çizildi mi? Bilgi almak istiyorum. Ulaşım Master Planı kapsamında 2022 yılında Güney Çevre Yolunun başlayacağı konusunda AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu tarafından açıklama yapılmıştı. Konu basına da birçok kez yansımıştı.

Akçaabat Belediyesinde ilgili imar komisyonundayım. Kodlar gibi birçok konuda belirsiz var. Güney Çevre Yolu Akçaabat geçişinde çalışmalar ne zaman başlayacak? Hafif raylı sistemle ilgili proje çalışmalarının başlatılması konusunda Sayın Bakan talimat vermişti ama net bir şey elimizde var mı? Kamuoyu ile paylaşmanızı istiyoruz. Ekoparkta devasa otopark var ama parklar yol üstünde. Bununla ilgili tedbir alınamaz mı? KTÜ’de de otopark yapıldı. Gayet kullanışlı. Rektörümüz tebrik etmez isteriz.” ifadelerini kullandı.

PAZARKAPI’NIN MALİYETİ, KADRO SORUNU VE YOL SORUNLARI

CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, “Pazarkapı projesi için ihale yapıldığını söylediniz. Pazarkapı Projesinin ihale bedeli ne kadar? Bu iş de tasfiye edilmişti. Yeni maliyeti ne kadar? Ortahisar’da bir altyapı çalışması var ama üstyapısında bozulan kısımların onarılmasında çok yavaş hareket ediliyor. Kadro ihdası ile ilgili son gelişme nedir?” sorularını yöneltti.  Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu da, “Vatan Caddesi’nin durumu çok kötü. Defalarca kazılmış betonlanmış. Binek otomobillerin durumu zor. İlgili birimler burayla ilgili planlama yaparsa memnun oluruz.” ifadelerini kullandı.

Katı Atık (2)

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ İÇİN YOL HARİTASI

Başkan Zorluoğlu, “Katı Atık Tesisi için uzunca zamandır mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz ay Ankara’da İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın koordinasyonunda vekillerimizin ve ilgili tarafların katılımıyla toplantı yapıldı. Bir yol haritası ortaya koyuldu. Oradaki meselelerin nasıl çözeceğini ilişkin bir çalışma gerçekleştirdik. Oradaki temel problem organik atıkların herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğrudan depolama alanına getirilmesi. Oraya işleten firma Boğaziçi Üniversitesinden bir hocaya rapor hazırlattı. Ayrıntılı bir şekilde bu soruna son verecek iki yöntem yer aldı. Termal kurutma ile bio kurutma. Deneme ünitesi kurdu. Termal kurutmaya ilişkin deneme süresi başlıyor. Üstünün örtülmesi de üzerinde durduğumuz önemli bir koku. Arıtma tesisinde çıkan su da koku veriyor. TİSKİ tarafından atık su 5 kilometrelik bir çalışmayla bizim arıtma tesisimize dahil edilecek. Bir taraftan da metan gazı alınması için çalışma yapılıyor. Metan gazının alınması ile kokunun önüne geçilebilmesi bekleniyor. Oradaki kokunun minimilize edilmesi dönük bazı tedbirler var. Birtakım maddelerin kullanılması ve buradaki kokunun azaltılması mümkün olabilir mi diye çalışmalar var. Bir taraftan da çöp depolama sahasında biriken çöpten metan gazının alınması süreci var. Metan gazı alındıktan sonra artık çöpün eskisi kadar kokmayacağı varsayılarak kokunun önemli ölçüde azaltılabileceği şeklinde bir çalışmalar var. Metan gazının alınması ile ilgili yatırımcı süreci tamamlamak üzere. Bu tür tedbirlerle yaz aylarında çıkan bu dayanılmaz kokunun ortadan kaldırılması ya da minimize edilmesi için de çalışmalarımız devam ediyor. Bizde çok üzerinde duruyoruz. İnşallah bu konuda önümüzdeki yaz daha az sıkıntı verecek bir noktaya ulaşırız.” açıklamalarında bulundu.

PROJESİ OLMAYAN İŞ YATIRIM PROGRAMINA ALINAMAZ

Hafif raylı sisteme ilişkin soru üzerinde de Başkan Zorluoğlu, “Ulaşım Master Planı onaylandı. Ulaştırma Bakanımız hafif raylı sistem için proje çalışmasının başladığını söylemişti. Kendisiyle yazıştık. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Biz bunda sağlam gidiyoruz. Projesi olmayan bir işin yatırım programına alınması mümkün değil. Önce projenin tamamlanması gerekiyor. Güney Çevre Yolu için detay projeler aşamasına geçildi. Bir sürü çalışma yapmak gerekiyor. Bu çerçevede bizde detay projelerin tamamlanmasını bekliyoruz. Bu bizim yaptığımız iş olmadığı için süre verme şansım yok.” ifadelerini kullandı. Başkan Zorluoğlu, Ekopark’taki otopark konusu üzerinde çalıştıklarını da kaydetti.

PAZARKAPI’NIN MALİYETİ 144 MİLYON

Pazarkapı Mahallesi’ndeki projenin maliyetine yönelik de soruya cevap veren Başkan Zorluoğlu, “Pazarkapı’yı biz iki etap olarak planlanmıştır. Tasfiye olan iş etap 1A kapsamındaki işin küçük bölümüydü. İkinci ihalede etap etap ayırmadan bir bütün halinde ihale yaptık. Dolayısıyla ikki ihalenin bedelini karşılaştırmak doğru olmaz. 144 milyon liralık ihale bedeliyle ihale yapıldı. Açık ihale yöntemi tercih edildi. Sözleşme aşamasındayız. Ganita ile orayı birleştirecek köprünün yapımını da gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

YOLLARLA İLGİLİ ÖZELEŞTİRİ YAPTI

Yollarla ilgili serzenişlere ilişkin de Başkan Zorluoğlu, “Bozduğumuz yolları önce geçici olarak sonra kalıcı olarak onarmak istiyoruz. Eksiklerimiz olabilir. Çağlayan Kozluca’da 6 yıl önce içme suyu yapılmış. Oraya tekrar bakacağız. Karlık Mahallesi asfaltını yıl sonuna kadar tamamlayacağız.” diye konuştu.

KANUN TASARISI İLE BİRLİKTE VAZİYET ALINACAK

Sözleşmeli personelle ilgili de Başkan Zorluoğlu, şunları kaydetti: “Sözleşmeli personelle ilgili şunları ifade edeyim. Ben baştan beri bu meselenin Çalışma Bakanlığınca hazırlanan kanunla eş güdümlü olarak yürütülmesi taraftarıyım. Onların kanun tasarısına son şekillerini vermesi halinde biz de vaziyet alacağız. Bu mesele çok fazla beklemeyeceksin inşallah.”  Çakıroğlu’nun çağrı yaptığı Vatan Caddesi hakkında da konuşan Başkan Zorluoğlu, “Vatan Caddesi’nde var olan asfaltın sökümüne başlamışız. Hafta sonu söktüğümüz kısmı yapacağız. Vatan Caddesinin bir kısmı tamamlandı. Bir kısmı tamamlanmamış. Bize teslim edilen yeri hafta sonuna kadar tamamlamış olacağız. Çalışmalar devam ediyor.” açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu