EkonomiGündem

Trabzon’un ilk kadın taksi şoförü 61medya’ya konuştu!

Trabzon’un ilk kadın taksi şoförü Dilek Koç’la işletmecilikten taksi şoförlüğüne uzanan serüvenini konuştuk.

Songül MAZLUM – Trabzon’un ilk kadın taksi şoförü Dilek Koç’la işletmecilikten taksi şoförlüğüne uzanan serüvenini konuştuk. “Ben bu işi yapmak isteyen kadınlara yol açtım.” diyen taksici Koç, birçok zorlukla karşı karşıya kaldığını anlattı. Taksi şoförlüğü yüzünden adliyelik de olduğunu dile getiren Koç, direksiyon sallamaktan vazgeçmediğini aktardı. Taksi şoförlüğünü kadınlara tavsiye eden Koç, “Piyasa beni tanıdı. Beylerin gözü alıştı. Diğer kadınlar yadırganmadan rahatlıkla taksiciliğe başlayabilirler.” dedi.

MÜŞTERİLER TARAFINDAN TERCİH EDİLDİ

Dilek Koç’un şoförlüğe başlamasını sağlayan Boztepe durağından Süleyman Aydın ise taksicilik sektöründe kadınlara da yol açma fikrinin nasıl geliştiğini anlattı. Taksici Aydın, “İstemeyenler, hazmedemeyenler oldu. Hatta şikayet edenler oldu. ‘Bu araçta ehliyetsiz çalışıyor, ticari belgeleri yok.’ diyen oldu. Meydanda birkaç defa durdurdular. Ehliyetinin, belgesinin olduğunu, kurallara uygun çalıştığını ortaya koydu. Kadınlar temiz. Nezaketli. Müşteri memnuniyeti var.” diye konuştu.

Trabzon’un ilk kadın taksi şoförü Dilek Koç’la işletmecilikten taksi şoförlüğüne uzanan serüvenini konuştuk. “Ben bu işi yapmak isteyen kadınlara yol açtım.” diyen taksici Koç kadınlara taksi şoförlüğünü önerirken, taksiciliğe başlamasını sağlayan Süleyman Aydın da kadın taksi şoförlerine büyük bir rağbet olduğunu dile getirerek, ikinci bir kadın taksi şoförüyle çalışmayı planladığını söyledi. 

taksi 4

ZOR DA OLSA GÜZEL MESLEK

Taksiciliğe nasıl başladığını sorduğumuz Dilek Koç, “Taksiciliği Süleyman Bey teklif etti. İş teklifi yapalı bir yıl oldu. ‘Kadın müşterim çok. Taksicilik yapabilir misin?’ dedi. Yaparım, yapamam derken bu işe başladım. Şimdi ara ara da olsa kadın müşterilere hizmet veriyorum. Gelen telefonlar üzerine müşterilere gidecekleri yerlere taşıyorum. Zor da olsa güzel bir meslek. Farklı insanlarla tanışmak güzel. Sohbet ederek seyahat ediyoruz. Ben aynı zamanda lokantacıyım. Lokantacılığı da seviyorum. Hem lokantacılığı yapabiliyorum hem de taksicilik yapabiliyorum.” ifadelerini kullandı.

YOLCULAR DEĞİL KİMİ TAKSİCİLER SORUN ÇIKARDI

Taksicilik yaparken nelerle karşılaştığının sorulması üzerine şoför Koç, “‘Aaaa bayanmış’ diyen de oldu. ‘Bir kadın eksikti.’ diyen de oldu. Birtakım zorluklar da karşılaşıyoruz. ‘Buradan yolcu alma.’ diyen taksiciler de oldu.  Arayan yolcumu almama bile müsaade etmeyebiliyorlardı. Bu biraz can sıkıcı bir şey. Biz bu süreç yüzünden mahkemelik de olduk. Ben taksiciyim. Yolcu durdurursa, alırım. Yolcularla hiç sorun yaşamadım. Vedalaştığım yolcularım bile oldu. Mesela günlerce Arap turistleri taşıdım. Sohbet ettik, yemek yedik. Onları davet ettik. En son havaalanında vedalaştık bile. Güzel bir duygu.” açıklamalarında bulundu.

“KADINLARA KAPI AÇTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM”

Kadınlara taksiciliği önerip önermediğin sorulması üzerine Koç, “Ben kadınlara bir kapı açtığımı düşünüyorum. Neden olmasın! Zorluğu aştık. Benim kadar zorlanmazlar. Piyasa beni tanıdı. Beylerin gözü alıştı. Diğer kadınlar yadırganmadan rahatlıkla taksiciliğe başlayabilirler. Şu an Trabzon’da tek taksici benim. Belki plakası olan beyler, eşleriyle taksicilik yapmayı bile düşünebilirler. Neden olmasın ki!..” diye konuştu.

taksi 2

“BEREKETİNİ BİLDİKTEN SONRA GÜZEL İŞ”

Taksiciliğin ekonomik kazanımının sorulması üzerine şoför Koç, “Bereketini bildikten sonra güzel her iş gibi taksicilik de kazandırıyor. Biz taksiciler taksimetre ile çalışıyoruz. Biz müşterimizi araca aldığımızda taksimetreyi açıyoruz. ‘Çok yazdı.’ diyen olmadı, hatta bahşiş verenler de oluyor. Bence kadınlar bu işe girebilir. Biz kadınlar her işin altından kalkarız.” şeklinde konuştu.

KADINLAR DAHA FAZLA TAKSİ KULLANIYOR

Dilek Koç’un şoförlüğe başlamasını sağlayan Boztepe durağından Süleyman Aydın ise taksicilik sektöründe kadınlara da yol açma fikrinin nasıl geliştiğini anlattı. Taksici Aydın, “Taksicilik sektörü Trabzon’da her geçen gün gelişiyor. Taksi kullanımı artıyor. Bu artışta özellikle bizim bölgemizde kadınlar daha fazla taksi kullanıyor. Pandemi döneminde taksi kullanımının armasından dolayı günde 30 telefon geliyorsa bunun 20’si kadınlardandı. Müşterilerimle fikrimi paylaştım, ara ara Dilek Hanım’la da görüşüyordum. Hepsi olumlu cevap verdi. Dilek Hanım’a ticari araç kullanma belgelerini aldık. Psikoteknik belgesini aldık. Önce haftada birle başlayıp zamanla taksi kullanımını artırdık.” diye konuştu.

S1910010

KADIN ŞOFÖRÜ ŞİKAYET ETTİLER

Şoför camiasında kadın taksicinin nasıl yankı bulduğunu sorduğumuz Aydoğdu, “İstemeyenler, hazmedemeyenler oldu. Hatta şikayet edenler oldu. ‘Bu araçta ehliyetsiz çalışıyor, ticari belgeleri yok.’ diyen oldu. Meydanda birkaç defa durdurdular. Ehliyetinin, belgesinin olduğunu, kurallara uygun çalıştığını ortaya koydu. Ama taksici camiasında bazı taksi duraklarıyla sıkıntı yaşadık. Adliyelik bile olduk. Dilek Hanım’ın önünü kestiler. ‘buradan geçmeyeceksin, buradan yolcu almayacaksın.’ dediler. Dilek Hanım’a yönelik önyargılı yaklaşımlar oldu. Bundan dolayı da mahkemelik olduk. Adliye tatile girdi. Ocak ayında mahkememiz olacak. Birkaç günce aynı şahıslar yine Dilek Hanım’ı durdurdu. Tekrar şikayetçi olduk. Yani zorlukları da var.” açıklamalarında bulundu.

taksi 3

FİRMALARDAN İŞ TEKLİFİ ALDI

İkinci bir kadın taksi şoförü ile çalışmayı da düşündüğünü söyleyen Süleyman Aydın, “Kadınlar temiz. Nezaketli. Müşteri memnuniyeti var. 3-5 gün sadece tereddüt yaşadım. Tek başına Ayder’e, Uzungöl’e de yolcu taşıdı. Firmalardan, ‘bizimle çalış.’ diye iş teklifi de aldı. Taksicilikten vazgeçmedi. Dilek Hanım sorun yaşamaya başladığı gün ben iki aracıma da kamera taktırdım. Erkek müşterilerin arabaya bindiği zaman söylemlerine dikkat etmesi için, caydırıcı özelliği olması için kamera taktırdım. Trabzon’da hiçbir araçta kamera yoktur. Benim iki aracımda da kamera var. Bu bile tartışma konusu oldu. ‘Ne gerek vardı. Başımıza iş mi açacaksın.’ diyenler oldu. Belediyenin benimsemesinden çekindiler. Arap müşterilerimiz Dilek Hanım’dan çok memnun. Aldığı yevmiyeden daha fazla bahşiş alıyor. O da şevk veriyor. Çalışma azmi veriyor. Bu sene olmazsa bir sonraki sene bir kadın taksi şoförü ile daha çalışmayı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: 61medya

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu