Gündem

Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem

Elazığ Sivrice’de 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerde de hissedildi. Depremde 39 kişi hayatını kaybetti.

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre, Elazığ’ın Sivrice ilçesi 6,8 büyüklüğünde deprem ile sallandı. 

Enkaz altından 45 kişi çıkarıldı

Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde saat 20.55’te meydana geldi.

Deprem çevre illerde de hissedildi. (TRT Haber)

[Deprem çevre illerde de hissedildi. (TRT Haber)]

Depremde 39 kişi hayatını kaybederken, 1.607 kişinin depremden sonra hastanelere başvurduğu aktarıldı.

Deprem sonrası AFAD koordinasyonunda enkazdan kurtarılan kişi sayısı 45’e yükseldi.

Depremde yaralananlardan bin 503 kişi ise taburcu edildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, toplam artçı sayısının da 898 olduğu belirtildi.

Deprem Hatay'da da hissedildi. Vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı. AA

[Deprem Hatay’da da hissedildi. Vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı. AA]

Alandaki çalışmalarda 3 bin 829 arama kurtarma personeli ile beslenme, barınma, enerji, haberleşme ve psikososyal çalışma gruplarından 192 personelin görev yaptığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Yapılan çalışmalarda 34 bin öğün sıcak yemek, 13 bin 500 kahvaltı, 7 bin çorba, 13 bin 550 bardak çay, 6 bin 275 su, 6 bin 495 ekmek, 6 bin 286 kutu ikram malzemesi, 58 bin 716 battaniye, 1211 ısıtıcı, 24 bin 402 çadır ve 21 bin 591 yatak dağıtımı yapılmıştır.” ifadesi yer aldı.

Yıkılan binalarda kurtarma çalışmaları sürüyor

Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15.747 battaniye, 5.656 yatak, 1.563 ısıtıcı, 2.500 çadır, 193.420 kg un ve 3.200 adet gıda kolisi sevk etmiştir.

Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezleri (AADYM) aktif hale getirildi.

Acil ihtiyaçlar nedeniyle Barınma, Beslenme, Enerji, Haberleşme, Hasar Tespit ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.”

“Askeri birliklerimize gerekli talimatı verdik”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Askeri birliklerimize gerekli talimatı verdik. Arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor. Sivrice merkez olmak üzere taşrada kayıplar olabilir değerlendirmesi var. Netleştirmek için arkadaşlarımız çalışıyorlar.” diye konuştu. 

Enkazdan 45 kişi sağ çıkarıldı

Depremin hemen ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarında şu ana kadar toplam 45 kişi enkaz altından çıkarıldı.

Çevre illerde de hissedildi

Deprem, Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Mardin, Samsun, Tokat, Çorum, Mardin, Kayseri ile Suriye’nin kuzeyinde de hissedildi. 

İstasyon Caddesi’nde deprem sonrası yangın

Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstasyon Caddesi’nde bir binanın çatısında yangın çıktı.

Deprem Siirt'te de hissedildi. AA

[Deprem Siirt’te de hissedildi. AA]

GSM operatörlerinden bölgedeki vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ’daki deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.

Kurum ve kuruluşlar harekete geçti

AFAD, Türk Kızılay, UMKE, itfaiye, sağlık ekipleri ve yardım malzemeleri ile bazı belediyelerin arama kurtarma ekipleri süratle bölgeye yönlendirildi.

AFAD açıklamasına göre Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedilmişti.

Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi ise depremin 6.5 büyüklüğünde olduğunu açıklamıştı. 

Deprem TRT 2 canlı yayınında

Elazığ depreminin hissedildiği şehirlerden biri de Şanlıurfa’ydı. O sırada kentte düzenlenen “Kazancı Bedih ve Gazelhanlar” anma programı,, TRT 2’de canlı yayınlanıyordu. Deprem anı saniye saniye ekrana yansıdı.

 

Sıra gecesi geleneğinin büyük ustası Kazancı Bedih, Şanlıurfa’da düzenlenen programda anılıyordu.

Bu özel etkinlik, TRT’nin kültür kanalı TRT 2’den de canlı olarak yayınlanıyordu. Elazığ’da meydana gelen deprem, burada da hissedildi. Yayının yapıldığı salon, bir anda sallanmaya başladı.

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren de deprem sırasında o programdaydı.

Yaşanan deprem sonrası konuşan Eren, “Canlı yayın esnasında çok büyük bir deprem yaşandı. Gerçekten çok şiddetli bir şekilde biz de depremi hissettik. Daha sonra Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğünde bir deprem olduğunu öğrendik. Başta Elazığ olmak üzere tüm Türkiye’ye büyük geçmiş olsun diyorum. Deprem esnasında da hem sanatçılarımızın hem sahne söyleyişi yaptığımız hocaların hem de izleyicilerimizin, Şanlıurfa’daki izleyicilerimizin, salonda bulunan izleyicilerimizin tepkileri gerçekten beni çok duygulandırdı. Çok sakin şekilde karşıladılar, hiç panik yapmadılar.” ifadelerini kullandı.

Sunucu ve sanatçıların uyarılarıyla izleyiciler sakinleştirildi. TRT sanatçısı Mehmet Özbek’in okuduğu gazel, izleyicilerden alkış aldı.

Elazığ depreminin Şanlıurfa’da nasıl hissedildiğini gösteren anlar, bu görüntülerle kayda geçmiş oldu.

 

Kaynak: trthaber.com

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu